Rok 2022

 

STŘEDA 19. LEDNA 2021 od 16 hodin vás čeká cestovatelská přednáška s projekcí.

Zavedeme vás do divokého Srbska plného veřejnosti nepřístupných jeskynních komplexů.

Od 16:00 na Vojtově 7.

Budeme se těšit!

 

 

 

 

 

 

Rok 2021

 

STŘEDA 6. ŘÍJNA 2021 V 16:00 AŽ 17:00

Vojtova zve do světa na ryby: Jakub Vágner

Putování za rybími obry

Cestovatel a rybář Jakub Vágner přednáší každý rok pro více než 80 000 dětí a dospělých. Je tvůrce a tvář řady pořadů pro National Geographic, Discovery Channel, Českou televizi a ČT D.

Posledních několik let věnuje Jakub Vágner významnou část svého času výuce dětí o přírodě a veřejným přednáškám na téma biodiverzita české krajiny, divoké kmeny a kultury v exotických končinách světa a důležitost obnovitelných zdrojů pro naši přírodu.

Vstup na přednášku je zdarma.

 

STŘEDA 13. ŘÍJNA 2021 V 16:00 AŽ 17:00 

Vojtova zve do světa: Anglie

Putování krajem duchů

Anglie není jen Londýn a Harry Potter. Přijďte objevit krásy jihovýchodního pobřeží Britských ostrovů a oblasti zvané zahrada Anglie.

Přednáší Martina Kolaříková: ,,Au pair v Anglii byla moje druhá velká cesta tímto směrem (první byla Erasmus). Vždy jsem chtěla vidět jiné země a vyjet jako Au-pair mi přišlo jako dobrý nápad, měla jsem dost zkušeností s hlídáním dětí v ČR. A tak začalo mé dobrodružství…“

„Když se řekne Anglie představím si užásnou historii a duchařské příběhy. “ dodává Martina.

Vstup je zdarma.

 

Výlety s průvodcem za architekturou a přírodou

Výlety za krásami Moravy

Vydejte se s námi za krásami Moravy se zkušeným průvodcem
Ing. Antonínem Moravcem, místopředsedou Klubu českých turistů v Jihomoravském kraji. 

  • Výlety jsou zdarma. Účastníci si sami hradí dopravu a případné vstupy do pamětihodností.
  • Na výlety je potřeba se přihlásit předem na recepci Vojtové: recepce@kaveeska.cz, tel.: 775 857 959
  • Na výletech prosím dbejte na hygienu a rozestupy, vezměte si s sebou respirátor.

 

Čtvrtek 23. 9. 2021

Boskovice 

Sraz: Brno hlavní vlakové nádraží 7:45 v hale, odjezd vlaku 8:00 směr Skalice nad Svitavou. Dopravu si hradí každý sám, dle individuálních slev.

Program: Boskovice – Židovské město, zámek, hrad

Návrat vlakem 15:01 příjezd do Brna 15:59, popřípadě pozdějším spojem cca za hodinu.

Středa 20. 10. a čtvrtek 21. 10. 2021

Moravský Krumlov – Slovanská epopej 

Sraz: Brno hlavní vlakové nádraží 7:30 v hale, odjezd vlaku 7:54 (snad nebudou již vlakové výluky).

Program: Moravský Krumlov zámek, Slovanská Epopej,
sv. Floriánek, naučná stezka, nebo podle počasí v říjnu po prohlídce Epopeje po Rokytné do Ivančic, eventuelně kratší okruh. Dopravu si hradí každý sám, dle individuálních slev.

S sebou: Pohodlné oblečení pohodlnou obuv, pití, svačinu, obnos na malé občerstvení a vstupy.

 

Čtvrtek 30. 9. 2021

Nordic walking (chůze s holemi) 

V českém překladu severská chůze je alternativa běžné chůze, při které se však používají speciální hole. Bez zvláštní námahy či nároků na sportovní vybavení se tak z klasické chůze stává kondiční aktivita podporující harmonický rozvoj všech složek lidského organismu – síly, vytrvalosti, rychlosti a flexibility. Při nordic walkingu dochází k zapojení obou mozkových hemisfér a až 90% svalů v těle, jedná se totiž o cyklický pohyb spojující práci nohou, paží a odrážení holemi. 

Výlet bude po okolí Technologického parku a přírody v Medlánkách. Nejdříve se protáhneme a řekneme si základy správného použití holí v praxi. Průvodkyně Luba Kovacsová již 15 let působí na VUT CESA – Centrum sportovních aktivit, kde se věnuje práci s tělem. 

Sraz: Čtvrtek 30. září 2021 v 10:00 na konečné zastávce tramvaje 12 – Technologický park. 

Co s sebou: teplé oblečení, pohodlnou obuv, pití, hole vám můžeme půjčit po předchozí domluvě (napište na recepce@kaveeska.cz).

 

Další plánované výlety: 

Čtvrtek 11. 11. 2021

Dolní Kounice 

 

Středa 15. 12. 2021

Předvánoční Znojmo s trhy

 

Taneční podvečery při víně a dobré muzice
STŘEDA 29. ZÁŘÍ 2021 V 16:00 

Vinařští romantici

Nové volnočasové centrum Vojtova Vás zve na společenský podvečer u vína a dobré muziky.

Kapela Vinařští romantici je seskupením známých umělců. Vedoucím souboru je Josef Hanák, absolvent JAMU, obor kontrabas, který společně s Petrem Ulrychem založil v roce 1974 skupinu Javory. Zdeňka Junáka zase určitě mnozí znají jako protagonistu Městského divadla v Brně nebo z TV Četnických humoresek a Černých baronů. Jan Kružík, absolvent JAMU, obor housle, působí v orchestru Janáčkovy opery Národního divadla v Brně. Igor Vavrda byl dlouholetým členem Orchestru Gustava Broma, nyní diriguje Big band Rádio Brno. Zdeněk Šmukař, absolvent JAMU, obor zpěv je sólistou opery Národního divadla v Brně.

„Vinařští romantici jsou kapelou hudebních osobností. Jsou jako výborné moravské víno. Nikdy ho není dost a stále chutná.“ Miloš Štědroň, skladatel, pedagog, hudební vědec

„Krásné písničky, výborní muzikanti – zážitek. Je v tom moudrost lidové písně, folku a divadla. Tato hudba nenechá nikoho lhostejným.“ Ivana Slabáková, zpěvačka, moderátorka Českého rozhlasu Brno

Vystoupení se bude konat venku, na trávníku vedle centra Vojtova 7, prosím, teple se oblečte. Vstup zdarma.

 

SOBOTA 2. ŘÍJNA 2021 V 15:00 AŽ 16:30

Módní přehlídka pro dámy

Volnočasové centrum Vojtova ve spolupráci se SaBBou, sdružení aktivní babičky a dědečci, Vás srdečně zvou na módní přehlídku

Nápadité modely předvedou odvážné dámy ze SaBBy. Inspirujte se podzimní módou z komínského butiku ICONIA FASHION. Kytarista Pavel Abeska zahraje známé písničky a Vy si i zazpíváte.

Akce se uskuteční v rámci Brněnských dnů pro seniory 2021. Vstup zdarma.

 

Děti a prarodiče čtou i poslouchají

Spolupracujeme s Knihovnou Jiřího Mahena v Brně, pobočka Vojtova 7. Čtení probíhá v prostorách knihovny, která s námi sousedí.

ÚTERÝ 5. ŘÍJNA 2021 V 17:00 AŽ 18:00

Dítě do kufru – Soňa Malecká

Soňa Malecká bude předčítat z knihy britské autorky dívčích románů Jacqueline WilsonDítě do kufru. Kniha bude čtena v Braillově písmu. Následně si i posluchači budou moci vyzkoušet, jak Braillovo písmo funguje. 

“Když se naši rozvedli, nevěděli, co se mnou… Naše rodina vždycky bydlela v Morušovém domku. Máma, táta a já – a Ředkvička, to je můj plyšový králík. Ale máma teď žije s paviánem Billem a jeho třemi dětmi. Táta zase žije s hipísačkou Carrií a jejími dvojčaty. A kde žiju já? Jeden týden u mámy a jeden týden u táty, ale domov nemám nikde. Snad jedině v kufru, kam se mi vejdou všechny mé věci a který s sebou tahám sem a tam. Je to snadné jako ABC, aspoň tak mi to všichni říkají. Ale já bych se nejradši ze všeho chtěla vrátit do našeho starého domova – do Morušového domku…” Seznamte se s desetiletou Andy a poslechněte si, jak se jí žije po rozvodu rodičů.

Čtení proběhne v prostorách dětského oddělení v 2. patře knihovny Jiřího Mahena v Brně, pobočka Vojtova 7. Vstup volný.

 

Víkendové hrátky pro celou rodinu
SOBOTA 25. ZÁŘÍ 2021 OD 14:00 AŽ 18:00

Smíchocviky na Vojtové

Pozvání na setkání se stresem, ale taky se smíchem, humorem a nadhledem.

Na workshop si vezměte s sebou plný pytel vašich problémů, které vás každodenně stresují. Proč? Abyste ho na konci setkání dokázali s úsměvem odložit. Zjistíte, že humor stmeluje, spolupracuje a hlavně mění problémy v příležitosti.

Co na vás čeká?

Spousta praktických a veselých cvičení, které využijete kdykoli. Například objevíte tajemství šťastných (starých) mudrců. Bojovat proti stresu? ANO! Je tu smícho-karate! Nacvičíte si zaklínadlo, při kterém stres zbaběle uteče. Svůj problém spálíte a ještě mu na cestu zamáváte. Nakonec – oblíbená masáž srdce
Komu je workshop určen? Každé bytosti od 7 let, která se nebere moc vážně.

 

Víkendové hrátky pro celou rodinu

Zápis do “ochotnického” divadla na Vojtové probíhá do 30. října 2021.
Předchozí zkušenosti s hraním nejsou třeba! 

Mezigenerační tvorba divadelního představení; hrají děti, maminky, tatínkové, babičky i dědečkové pod vedením profesionálního divadelníka (absolventka JAMU, dramatička, režisérka a herečka Tereza Lexová). Pravidelná setkávání, společná práce na divadelním scénáři, jeho realizace, pravidelné nacvičování, společná výroba divadelních rekvizit, kostýmů, scény, včetně finální prezentace pro veřejnost.

 

Přednášky na téma zdraví
Čtvrtky 16:00 – 17:00

7.10. Pohyb a zdraví
1. z cyklu přednášek o vlivu pohybové aktivity na naše tělo. Základní pohybová doporučení, obecná pravidla pro pohyb jako součást denního života. Možnosti monitoringu pohybové aktivity.

14.10. Pohyb a zdraví
2. přednáška z cyklu pohybová aktivita a její vliv na naše zdraví zaměřená na jednotlivé pohybové schopnosti a možnosti jejich rozvoje. Zaměřeno na silový trénink, trénink vytrvalosti, trénink kloubní kondice, koordinační schopnosti.

21.10. Pohyb a zdraví
3. z cyklu přednášek o přínosech a úskalích pohybové aktivity pro člověka. Pohybová aktivita při zdravotních omezeních. Význam rehabilitace, regenerace a rekondice při potížích s pohybovým aparátem.

4.11. Výživa a zdraví
1. z cyklu přednášek zaměřených na postavení výživy v denním životě člověka. Základní informace o zdravém stravování. Jak vybírat potraviny do svého „spotřebního koše“.

11.11. Výživa a zdraví
2. přednáška z cyklu výživa a její vliv na zdraví člověka zaměřená na hlubší poznatky o jednotlivých složkách stravy (sacharidy, bílkoviny, tuky, vitamíny, minerální látky) a jejich zastoupení v jídelníčku. Spojitost mezí tělesným složením a stravovacími návyky.

18.11. – Výživa a zdraví
Potravinové doplňky. Kdy a jaké preparáty užívat. Jejich kvalita. Jak správně zařadit výživové doplňky do stravovacího režimu, abychom vytěžili maximum jejich účinku.

25.11. Výživa a zdraví
3. z cyklu přednášek o přínosech a úskalích různých výživových směrů na naše zdraví. Potravinové alergie a intolerance.

2.12. Trénink paměti
Jak funguje naše paměť. Důvody narušení paměťových schopností. Jak předcházet výpadkům paměti. Způsoby tréninků paměti. Praktické ukázky jednotlivých způsobů tréninku paměti.

9.12. Sociální služby
Nabídka sociálních služeb v České republice. Příspěvek na péči. Získání příspěvku na péči. Využití sociálních služeb a nabídka služeb v rámci JMK.

16.12. 1. pomoc