Galerie Šilingrák

Veřejná galerie na Šilingrově náměstí, prezentující díla současných renomovaných výtvarníků, ale i studentů přímo v…

Veřejná galerie na Šilingrově náměstí, prezentující díla současných renomovaných výtvarníků, ale i studentů přímo v srdci Brna.

Od 23. července 2020 je v Galerii umístěn objekt výtvarníka Tomáše Medka „Kapsule“.

Objekt Kapsule je odlitý do bronzu, autor jej záměrně ponechal bez patiny, aby vynikla skutečná barva bronzu po opracování. Inspirací pro Tomáše Medka byl jeden exotický plod.

 

Výroba Kapsule trvala celkem rok a půl a zpočátku to vypadalo, že se objekt do bronzu ani nepodaří odlít. Nakonec se autorovi podařilo najít slévárnu, která se toho nebála. Díky svému vnitřnímu prostoru a organické struktuře musel být objekt rozřezán na mnoho menších dílů, které musely být jednotlivě odlévány, opracovány ze všech stran, a pak posvařovány v jeden celek, což je časově i technologicky velmi náročné. Tato fáze trvala přes půl roku. Předcházela jí ještě tvorba mockupu, což je model 1:1, který autor vytvářel pomocí 3D tiskárny a zabralo to téměř rok. Model byl poté použit ve slévárně k zaformování.

 

Kapsule bude na Šilingrově náměstí vystavena do března roku 2021, poté bude převezena do Německa na mezinárodní výstavu NordArt v Büdelsdorfu. Objekt pro galerii vybrali zástupci radnice Brno-střed ve spolupráci se Sculpture line.

 

Tomáš Medek (*1969)

Odborný asistent Ateliéru sochařství 1 FaVU VUT v Brně, iniciátor a ve­doucí 3D studia, které bylo založeno v roce 2007 jako vůbec první svého druhu na umělecké škole v České republice a jako druhé v Evropě se zá­měrem zkoumat možnosti uplatnění digitálních technologií v sochařství. Tomáš Medek je autorem monumentálních – a přesto subtilních – děl, jako například geometrických plastik nazývaných Tangle/Untangle, které jsou konstruovány ze segmentů kruhu a jejichž spojováním do celku vzni­ká nepřeberné množství variací zauzleného tvaru. Dosud největším úspě­chem této série je dílo Uroboros osazené ve francouzské Remeši v roce 2008, kde autor zvítězil v mezinárodní soutěži na realizaci ve veřejném prostoru. Medkův vítězný návrh památníku Thomase Alvy Edisona, který vzešel ze soutěže Sochy pro Brno, byl pod názvem Žárovky realizován v prostoru před Mahenovým divadlem a obchodním domem Centrum. Za­stoupení ve sbírkách: Nova Scotia Art Gallery, Halifax, Kanada, Národní galerie v Praze, Sbírka současného výtvarného umění města Mikulova, české a zahraniční soukromé sbírky.

 

Od ledna 2018 do července 2020 byla na platformě umístěna díla Michala Gabriela z cyklu ZEMĚ–VODA–VZDUCH:
leden – duben 2018: „Hejno“ symbolizující vzduch
duben 2018 – březen 2019: „Smečka“ symbolizující Zemi
březen 2019 – červenec 2020: „Žraloci“ symbolizující vodu

Sledujte také FB stránku „Galerie Šilingrák“.